Container Alfons - Mobile Energy Container

Container Alfons

Mobilní elektrárna Alfons úspěšně představila na Dnech NATO využití obnovitelných zdrojů pro armádní účely

Energeticky soběstačné mobilní centrum Alfons Mobile Energy Container se úspěšně představilo poprvé v Česku na Dnech NATO a Dnech Vzdušných sil AČR v Ostravě. Tři mobilní jednotky Alfons zde sloužily jako oficiální energetická podpora. Mobilní elektrárny jsou vybavené rozložitelnými solárními panely, větrnými elektrárnami, bateriemi a záložními dieselagregáty.

Na Dnech NATO tato zařízení pomohla pokrýt spotřebu polní nemocnice, ukázky leteckých trenažerů vzdušných sil AČR a další součásti zázemí jedné z největších bezpečnostní akcí v Evropě. V průběhu Dnů NATO byl také projekt Alfons slavnostně pokřtěn brigádním generálem Liborem Štefánikem, velitelem vzdušných sil AČR. [fotografie připojeny k tiskové zprávě – v tiskové kvalitě a další rádi poskytneme na vyžádání]

 

Container Alfons present
Container Alfons present
Container Alfons present

 

„Na Dnech NATO jsme úspěšně otestovali dvě verze mobilní elektrárny Alfons vybavené různými výkony obnovitelných zdrojů. Jde vlastně o stavebnici, kterou můžeme upravit podle konkrétního způsobu využití. Mobilní elektrárny Alfons jsou vhodné nejen pro vojenské operace, ale lze je využít také během řešení následků přírodních katastrof. Potřebnou energii dodají polním nemocnicím nebo táborům pro evakuované osoby. Alfons vyrobí elektřinu všude tam, kam nevedou sítě a sníží tak potřebu zásobování naftou,“ uvedl při představení energeticky soběstačného mobilního centra Alfons Pavel Patřičný, hlavní koordinátor projektů připraveného pěticí českých firem.

Podrobnosti o projektu Alfons Mobile Energy Container:

Mobilní elektrárna Alfons vyrábí elektřinu pomocí rozložitelných větrných a solárních elektráren. Solární a větrná elektřina je skladována v baterii, která také zajišťuje stabilní dodávky energie pro odběrná místa. Obnovitelné zdroje zálohuje dieselagregát. Jednotlivé zdroje energie pak řídí a spojuje inteligentní systém napájení a spotřeby, který zabraňuje výpadku dodávek.

Konkrétní příklady využití mobilních elektráren Alfons:

  • operace Integrovaného záchranného systému, kdy jednotka Alfons může sloužit záchranářům jako štáb nebo centrum první pomoci pro postižené,
  • humanitární operace v oblastech postižených přírodními katastrofami, které narušily energetickou infrastrukturu,
  • armádní mise, kdy jednotky Alfons vybavené obnovitelnými zdroji snižují nutnost zásobování naftou a tím i počet rizikových transportů paliva,
  • zdroj energie pro komunity žijící v odlehlých oblastech nebo průmyslové projekty mimo energetické sítě.

„Mobilní elektrárna Alfons je navržena tak, aby se dala jednoduše složit a již od dodání na místo zajištovala energetické potřeby armády nebo humanitárních misí. Naším cílem je vytvořit projekt s minimálními nároky na obsluhu a snadnou údržbou, který si poradí s podmínkami provozu po celém světě,“ dodává Pavel Patřičný.

Parametry mobilní jednotky v základním modelu:

  •  rozložitelná solární elektrárna o výkonu 5,2 nebo 9,2 kW s vysokoúčinnými fotovoltaickými moduly
  • rozložitelná větrná elektrárna o výšce 4,5 metru a výkonu 5 kW
  • baterie o maximálním výkonu 80 kWh
  • diesel generátor s výkonem 11,2 kW
  • vše je umístěno v klimatizovaném, odhlučněném a zatepleném kontejneru ISO 1C splňujícím požadavky normy ČSN ISO 1496-1 (CSC štítek)

Princip funkce mobilní elektrárny názorně představuje ilustrační video: https://www.youtube.com/watch?v=vT9eKs4LFaU. Více podrobností o projektu Alfons Mobile Energy Container: www.alfons-container.com

Vývoj mobilní elektrárny Alfons započalo pět českých společností na konci roku 2014. Již v červnu letošního roku byl Alfons představen na mezinárodním veletrhu vojenské techniky v Izraeli. Českou premiérou jsou právě Dny NATO.